OSINT na wczoraj, czyli przyspieszamy analizę

Zdajemy sobie sprawę, że często potrzebujemy zdobyć informację w relatywnie bardzo krótkim czasie. Jest ona niezbędna do właściwego przygotowania się na spotkanie, czy chociażby szybkiego ustalenia podstawowych informacji o kontrahencie, z którym za chwilę mamy rozpocząć współpracę. Jak mawia stare porzekadło – czas to pieniądz. W aktualnej rzeczywistości społeczeństwa informacyjnego należałoby powiedzieć – informacja to pieniądz, a czas dotarcia do niej powinien być możliwie krótki. Dziś ekipa osintquest.pl pokaże wam jeden ze sposobów przyspieszania analizy OSINT przy wykorzystaniu wyszukiwarki Duck Duck Go.

Kilka słów na temat Duck Duck Go

Na temat wyszukiwarek pisaliśmy już trochę w artykule Czy istnieje świat poza Google? Tam zwróciliśmy uwagę, że Duck Duck Go jest czwartym najpopularniejszym silnikiem wyszukiwania na świecie. DuckDuckGo to wyszukiwarka internetowa z siedzibą w Valley Forge w stanie Pensylwania. Wyszukiwarka oprócz tradycyjnych źródeł danych wykorzystuje serwisy tworzone przez użytkowników Internetu, w celu poprawy wyników. Twórcy wyszukiwarki podkreślają dbanie o ochronę prywatności użytkowników i twierdzą, że nie gromadzą o nich żadnych danych. To co wyróżnia Duck Duck Go to wdrożona tam technologia Bangs! Właśnie na niej skupimy się w tym artykule.

Szybki OSINT z technologią Bangs!

Popularne Bangsy to w prostym tłumaczeniu szybkie skróty, które umożliwiają połączenie się z konkretnym portalem i przeszukiwanie go pod kątem wybranej frazy. Struktura Bangs! została przedstawiona na grafice poniżej:

Zatem prawidłowo zapisany Bangs! składa się z:

 1. WYKRZYKNIKA – jest to symbol, który uruchamia Bangs!
 2. SKRÓTU – liter, które odpowiadają za zdefiniowanie szczegółowego portalu, który chcemy przeszukiwać
 3. WYSZUKIWANEJ FRAZY – dowolnego słowa kluczowego albo zwrotu, który chcemy przeszukiwać na zdefiniowanym portalu. Frazę wpisujemy po spacji aby oddzielić ją od skrótu.

Jak korzystać z Bangs!

Aby korzystać z technologii Bangs! musimy wpisywać zapytania w wyszukiwarce Duck Duck Go. Z jednej strony możemy to zrobić bezpośrednio logując się na ten silnik wyszukiwania, a z drugiej strony możemy skonfigurować swoją przeglądarkę internetową (Chrome, Firefoxa, Safari, Operę) w ten sposób, aby pasek górny zawsze był domyślnie wyszukiwarką Duck Duck Go. Wystarczy wejść w ustawienia przeglądarki i zmienić domyślną wyszukiwarkę na Duck Duck Go. Przykład dla Chrome znajduje się na poniższym zrzucie ekranu.

Szczegółowe informacje o technologii Bangs!

Teraz, kiedy wiemy już jak wygląda struktura Bangs! i wiemy gdzie możemy jej używać (wyszukiwarka Duck Duck Go) należy przeanalizować pełną bazę Bangsów, która pomoże nam w codziennej pracy. Informacje na temat Bangs! znajdują się na stronie duckduckgo.com/bang. Skróty są skatalogowane na kategorie – ROZRYWKA, MULTIMEDIA, WIADOMOŚCI, SERWISY ONLINE, RESEARCH, ZAKUPY, TECHNOLOGIA, TŁUMACZENIA. Przedstawiamy kilka najbardziej użytecznych Bangsów i przykłady ich wykorzystania:

 • !g Freddie Mercury – wyszukuje informacje dla frazy „Freddie Mercury” w serwisie Google
 • !b Bon Jovi – wyszukuje informacje dla frazy „Bon Jovi” w serwisie Bing
 • !ya Gazprom– wyszukuje informacje dla frazy „Gazprom” w serwisie Yandex
 • !gmaps Paryż – wyszukuje lokalizację „Paryż” w serwisie Google Maps;
 • !yt Fail movies 2020 – wyszukuje filmy dla frazy „Fails 2020” w serwisie Youtube
 • !wayback onet.pl – wyszukuje archiwalne wersje strony „onet.pl” w serwisie archive.org
 • !chuk Consulting – wyszukuje frazy „Consulting” w brytyjskim rejestrze działalności gospodarczej
 • !corp Jan Kulczyk – wyszukuje frazy „Jan Kulczyk” w globalnym rejestrze spółek Open Corporates;
 • !tw RobertLewandowski– wyszukuje frazy „Robert Lewandowski” w serwisie Twitter
 • !fb Anna Lewandowska– wyszukuje frazy „Anna Lewandowska” w serwisie Facebook
 • !vk Edward Snowden – wyszukuje frazy „Edward Snowden” w serwisie vKontakte
 • !yopmail iuhbnmjmjm123 – zakłada minutową pocztę elektroniczną z loginem „iuhbnmjmjm123” w serwisie Yopmail.com
 • !newsarchive FC Barcelona – wyszukuje frazy „FC Barcelona” w archiwach Google
 • !reuters Donald Trump – wyszukuje frazy „Donald Trump” w serwisie Reuters

…i wiele, wiele, wiele innych…