Monitorowanie treści w sieci

Poza tradycyjnym researchem wykonywanym przez analityków źródeł otwartych, jednym z najważniejszych aspektów pracy analityka OSINT jest monitoring Internetu. Monitorować możemy praktycznie wszystko – od naszych ulubionych stron informacyjnych, aż po konkretne źródła dostarczające specjalistyczną wiedzę. Bycie stale „na czasie” pozwala obserwować zjawiska zachodzące w Internecie, reagować na nie, a także być przygotowanym na nowe wyzwania. Ogrom zasobów Internetu wymaga jednak właściwego podejścia do zagadnienia monitorowania treści. Dzisiaj na łamach osintquest.pl przedstawimy wam sposób na poradzenie sobie z zalewem informacyjnym.

Technologia RSS

Proces monitorowania treści w Internecie oprzemy na technologii RSS. Jest to umowna rodzina języków znacznikowych do przesyłania nagłówków wiadomości i nowości na wybranych przez użytkownika RSS stronach. Wystarczy dodać daną stronę (musi ona obsługiwać system RSS) do czytnika RSS i cieszyć się spływem informacji z całego świata do jednej aplikacji. Większość najpopularniejszych stron internetowych umożliwia śledzenie udostępnianych treści przy wykorzystaniu RSSów. Zwykle możemy szukać ich na 3 sposoby:

  • słowa RSS lub Feed na stronie internetowej, którą chcemy monitorować,
  • adresu strony z dopiskiem RSS lub Feed w wyszukiwarce (np. Google),
  • symbolu RSS na stronie którą chcemy monitorować.
Symbol RSS

Czy można monitorować media społecznościowe?

Jak doskonale wiemy – media społecznościowe nie pozwalają na monitoring treści tam dostępnych przy wykorzystaniu technologii RSS. Nie jest to jednak przeszkodą dla wytrawnego analityka OSINT. Na stronie głównej OSINT Quest w zakładce NARZĘDZIA udostępniamy wam RSS Generator, który pozwala na tworzenie kanałów RSS dla wybranych mediów społecznościowych. Dzięki temu można w jednej aplikacji RSS zbierać zarówno informacje ze stron internetowych, jak również mediów społecznościowych, a co za tym idzie – mieć pełen spływ informacyjny z sieci.

Jaką aplikację RSS wybrać do monitoringu Internetu?

Dostępnych rozwiązań do agregowania kanałów RSS w sieci jest bardzo dużo. Możemy gromadzić je w ramach prostych pluginów do przeglądarek (Chrome, Firefox itp.), które pozwalają na subskrybowanie kanałów RSS. Możemy także użyć dedykowanych, bardzo rozbudowanych aplikacji, które posiadają dodatkowe funkcje usprawniające działanie analityka. Na tych drugich skupimy się w artykule. W oparciu o nasze doświadczenie i testy możemy rekomendować trzy główne rozwiązania desktopowe gotowe do pobrania i instalacji na systemie operacyjnym Windows:

Każda z powyższych aplikacji jest do siebie bardzo podobna, ale RSS Owl i Jet Brains Omea Reader posiada dodatkowo bardzo rozbudowany system tworzenia reguł, które pozwalają porządkować monitorowane treści i wysyłać powiadomienia analitykom OSINT.

Monitoring www przy wykorzystaniu Feed Demon

Nie będziemy opisywać procesu instalacji Feed Demon, bo jest to bardzo proste i wymaga właściwie jedynie stałego klikania NEXT. Po poprawnej instalacji i uruchomieniu programu zobaczycie obraz główny aplikacji.

Ekran główny Feed Demon

W tym miejscu możemy rozpocząć dodawanie kanałów do naszej kolekcji. Odnajdźmy stronę internetową obsługującą kanały RSS (np. money.pl). Po kliknięciu na hiperłącze RSS wyświetli nam się długi i mało czytelny kod.

Kod RSS strony money.pl

Nasze zadanie to skopiowanie URL z paska przeglądarki i dodanie go do aplikacji Feed Demon.

https://www.money.pl/rss/

Przycisk subskrypcji znajduje się w lewym górnym rogu aplikacji. Jeśli wcześniej skopiowaliśmy nasz URL to nie ma konieczności jego ponownego wklejania – aplikacja zrobi to automatycznie.

Przycisk subskrypcji w Feed Demon
Ekran subskrypcji w Feed Demon

Następnie musimy kliknąć tylko NEXT >> NEXT >> FINISH i widzimy efekt naszego monitoringu:

Monitoring RSS money.pl

Od tej chwili aplikacja ściąga ostatnich kilkadziesiąt artykułów i sama sprawdza co określony interwał czasowy, czy nowe treści zostały opublikowane na stronie money.pl. Warto dodać, że interwał ten możemy zmieniać w ustawieniach konkretnego kanału. Wystarczy kliknąć prawym przyciskiem myszy na wybranym przez nas kanale i w sekcji FEED PROPERTIES zmienić ustawienia UPDATING.

Ustawienia odświeżania w Feed Demon

Wykorzystanie generatora RSS dla monitoringu mediów społecznościowych w Feed Demon

Na stronie OSINT Quest udostępniliśmy Wam narzędzie do generowania kanałów RSS dla wybranych mediów społecznościowych.

OSINT Quest RSS Generator

W wybranych polach wpisujemy dane według określonego wzoru i możemy generować kod RSS do monitoringu w aplikacji Feed Demon. Dla przykładu – jeśli chcemy monitorować kanał YouTube The OSINT Curious Project należy odnaleźć generator dla YouTube i we właściwym miejscu wpisać ChannelID:

Wprowadzanie danych do generatora RSS YouTube

Wygenerowany adres URL subskrybujemy w naszej aplikacji Feed Demon i możemy cieszyć się uruchomionym monitoringiem kanału The OSINT Curious Project na YouTube. Aplikacja od tej chwili będzie nas powiadamiać o nowym filmie na kanale.  

Wynik monitoringu kanału YouTube

Warto podkreślić, że wśród udostępnionego przez OSINT Quest generatora można znaleźć możliwość tworzenia kanałów RSS na Twittera, Facebooka, Google, VKontakte i wielu więcej! Miłej zabawy!