Telegram – darmowy, niekomercyjny bazujący na chmurze obliczeniowej komunikator internetowy. Użytkownicy mogą wysyłać wiadomości, zdjęcia, filmy, naklejki, nagrania oraz pliki różnego typu. W ostatnich miesiącach aplikacja bije szczególnie rekordy popularności ze względu na wykorzystywanie jej przez osoby transmitujące relację z białoruskich protestów. Najlepszym przykładem siły Telegrama jest kanał Nexta, założony przez Sciapana Puciła – białoruskiego blogera, reżysera, youtubera, muzyka, influencera i osobowości medialnej. Aktywność Nexty jest na tyle głośna, że Białoruska administracja oskarżyła go kilkukrotnie o inspirowanie protestów za pośrednictwem kanału. Telegram jest zatem istotnym medium w analizach źródeł otwartych OSINT Quest.

Jak działa aplikacja Telegram?

Telegram to aplikacja do przesyłania wiadomości, która koncentruje się na szybkości i bezpieczeństwie, jest superszybka, prosta i darmowa. Telegrama można używać na wszystkich urządzeniach jednocześnie – Twoje wiadomości są płynnie synchronizowane na dowolnej liczbie telefonów, tabletów lub komputerów. Za pomocą Telegrama można wysyłać wiadomości, zdjęcia, filmy i pliki dowolnego typu (doc, zip, mp3 itp.), a także tworzyć grupy do 200 000 osób lub kanały do nadawania wiadomości do nieograniczonej liczby odbiorców. Możesz pisać do swoich kontaktów telefonicznych i wyszukiwać ludzi po ich nazwach użytkownika. W rezultacie Telegram jest jak połączenie SMS i e-mail — i może zająć się wszystkimi Twoimi osobistymi lub biznesowymi potrzebami komunikacyjnymi.

Analiza Telegram – TGSTAT

W analizie treści Telegram oraz aktywności konkretnego kanału pomoże nam aplikacja TGSTAT.

Interfejs TGSTAT

Narzędzie pozwala na wyszukiwanie konkretnego kanału oraz analizuje jego aktywność w ciągu ostatnich 90 dni.

Wynik analizy kanału Nexta_TV

Ponadto TGSTAT posiada możliwości zaawansowanego wyszukiwania w kanałach Telegram.

Wyszukiwanie w treści Telegrama w TGSTAT

Podsumowanie

Prosty i funkcjonalny interfejs, dużo indeksowanej treści i brak konieczności posiadania konta na komunikatorze Telegram to tylko jedne z wielu zalet TGSTAT. Aplikacja jest bardzo popularna i w sytuacji kiedy trafiamy na kanał, który nas interesuje powinna być jednym z ważniejszych narzędzi naszej analizy. Jeśli natomiast chcecie śledzić wybrany kanał Telegram w swoim czytniku RSS to polecamy OSINT Quest RSS TOOL, który potrafi zamienić aktywność na tym komunikatorze w kanał RSS.