Naciśnij “Enter” aby skoczyć do treści

Analiza geolokalizacji z aplikacją Cree.py

Geolokalizowanie aktywności obiektów, które poddajemy analizie to ciekawy i dość trudny element każdej analizy OSINT. Z drugiej strony bez przypisania działania osoby/firmy do konkretnego miejsca w przestrzeni informacje przez nas uzyskiwane są niepełne. W analizie geolokalizacji z mediów społecznościowych może pomóc nam aplikacja Cree.py, która pozwala na wyciąganie geotagów z Twittera, Instagrama, Flickr i Google+. OSINT Quest zaprasza!

Instalacja i konfiguracja aplikacji do geolokalizacji Cree.py

Cree.py możemy instalować tak jak każdy inny program na Windows oraz OSx. Dostępna jest tutaj. Nikt z Was nie powinien mieć problemu z samą instalacją aplikacji. Po jej uruchomieniu należy dokonać konfiguracji, która dostępna jest w zakładce EDIT>>PLUGINS CONFIGURATION. Na pierwszy rzut oka konfiguracja wydaje się być trudna, ale aplikacja posiada CONFIGURATION WIZARD, który przeprowadza użytkownika przez cały proces. W efekcie, w celu użycia np. modułu Twitter wystarczy zalogować się na swoje konto Twitter poprzez aplikację i przepisać podany na ekranie PIN.

Konfiguracja Twittera w aplikacji Cree.py

Wykorzystanie aplikacji do geolokalizacji Cree.py

W celach pokazowych możliwości Cree.py wykorzystamy portal Twitter. Tworzymy w aplikacji Cree.py nowy projekt oparty o osobie i nazywamy go dowolnie. Następnie wpisujemy username użytkownika (posłużymy się kontem Twitter @pidybi) i zaznaczamy Twitter jako portal, który chcemy przeszukiwać. Po kliknięciu SEARCH aplikacja odnajdzie możliwe cele. Zaznaczamy cel i wybieramy ADD TO TARGETS. Na koniec klikamy NEXT.

Dodanie konta Twitter w Cree.py

Następnie wybieramy opcję ANALYZE CURRENT PROJECT dostępną pod prawym przyciskiem na projekcie lub w górnym panelu aplikacji. Program pobierze aktywność użytkownika, przeanalizuje ją pod względem statystycznym oraz wyciągnie wszystkie wpisy z geolokalizacją prezentując je na liście wraz ze szczegółami.

Wynik analizy geolokalizacji w aplikacji Cree.py

Dostępne dla nas dane to data dodania wpisu, godzina oraz geolokalizacja wpisu. Aplikacja niestety nie jest dłużej utrzymywana przez developera. Jeszcze do niedawna pozwalała na wizualizację pobranych geolokalizacji na mapach oraz w formie osi czasu (pokazana podróż konta na podstawie jego aktywności). Nie można jednak wykluczyć, ze projekt wróci do łask więc warto pamiętać o Cree.py!

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *