Naciśnij “Enter” aby skoczyć do treści

Analiza popularności w mediach społecznościowych z wykorzystaniem CrowdTangle

Znalezienie powiązań pomiędzy stroną internetową/działalnością na stronie internetowej a mediami społecznościowymi to często jeden z kluczowych etapów analizy OSINT. Często interesują nas takie zagadnienia jak:

  • KTO PROMUJE W SOCIAL MEDIA TREŚCI Z ANALIZOWANEJ STRONY INTERNETOWEJ?
  • JAKIE PROFILE SPOŁECZNOŚCIOWE MOGĄ BYĆ ZWIĄZANE Z DANĄ STRONĄ INTERNETOWĄ?
  • JAKĄ POPULARNOŚCIĄ CIESZĄ SIĘ TREŚCI PUBLIKOWANE NA PRZEGLĄDANYM WWW?

W tym przypadku pomocna będzie wtyczka (plugin) do przeglądarki Chrome CROWDTANLGE. Kontynuując cykl porad OSINT Quest na temat przydatnych narzędzi analizy zapraszamy do artykułu.

Instalacja wtyczki CrowdTangle do analizy social media

Aplikacja CrowdTangle to łatwy sposób sprawdzenia, jak często link był udostępniany, kto go udostępnił i co powiedział. Wtyczka pokazuje łączną liczbę udostępnień, a także konkretne posty na stronie na Facebooku, Tweety i Subreddity, które mają wspólny adres URL. Można ją zainstalować bezpośrednio ze sklepu Chrome.

Po instalacji istotne jest to, aby uruchomić wtyczkę i zalogować się na nią swoimi kontami społecznościowymi. Bez dostępu do danych Facebook, Twitter oraz Reddit CrowdTangle nie będzie potrafiło uzyskać danych na temat udostępnień.

Analiza social media z CrowdTangle

Wykorzystanie wtyczki jest bardzo proste – wystarczy wyświetlić dowolną stronę lub podstronę internetową i uruchomić plugin, który przeanalizuje Facebooka, Twitter oraz Reddit i poda nam informację na temat udostępnień, zasięgi, ilość interakcji w mediach społecznościowych oraz linki do konkretnych udostępnień.

Przykład analizy dla strony niebezpiecznik.pl

Warto zauważyć, że CrowdTangle pozwala eksportować dane z social media do Excela w celu poddawania ich dalszej analizie. W każdym oknie pluginu widzimy (w jego prawym górnym rogu) button DOWNLOAD, który pobierze plik CSV z danymi.

Plik CSV z danymi dla niebezpiecznik.pl (analiza CrowdTangle)

Co ciekawe, wskazany plik dostarcza nam także innych informacji, np. dotyczących przyrostu Followers w czasie dla profilu Niebezpiecznik na portalu Facebook. Bez uprzednio skonfigurowanego monitoringu na wartości osób obserwujących oficjalną stronę Facebook Niebezpiecznika te dane byłyby dla nas niedostępne.

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *