Naciśnij “Enter” aby skoczyć do treści

FBI ostrzega przed działalnością wywiadowczą innych państw

FBI i Narodowe Centrum Kontrwywiadu i Bezpieczeństwa (NCSC) opublikowały nowy materiał, który ma na celu zwiększyć świadomość tego, w jaki sposób zagraniczne służby wywiadowcze wykorzystują fałszywe profile i inne formy socjotechniki na platformach mediów społecznościowych, aby atakować urzędników państwowych, biznesmenów i przedstawicieli środowisk akademickich. Cel ma być jasny – rekrutacja oraz masowe pobieranie danych otwartoźródłowych. Zainspirowany prawdziwymi wydarzeniami, 30-minutowy film, zatytułowany „The Nevernight Connection”, przedstawia fikcyjną historię byłego funkcjonariusza amerykańskiej wspólnoty wywiadowczej, który został rozpracowany przez zagraniczne służby wywiadowcze za pośrednictwem fałszywego profilu. OSINTQUEST.pl poleca! Materiał można obejrzeć pod adresem: www.fbi.gov/nevernight.

Materiał edukacyjny o pracy wywiadu

Film ten w zeszłym miesiącu rozpowszechniany był wśród U.S. Intelligence Community, aby pomóc funkcjonariuszom rozpoznać fałszywe profile internetowe oraz zwiększyć wśród nich świadomość istniejącego zagrożenia. Film trafił do sieci, ponieważ zbliża się koniec National Insider Threat Awareness Month, a jutro rozpoczyna się Cybersecurity Awareness Month. Akcja ukierunkowana jest na pomoc sektorowi prywatnemu, społeczności akademickiej i innym agencjom rządowym w ochronie przed tego typu zagrożeniami. 

Na czym polega zagrożenie?

Zagraniczne służby wywiadowcze i inne wrogie podmioty, korzystając z profesjonalnych serwisów internetowych i platform mediów społecznościowych, często działają i przedstawiają się jako tzw. łowcy głów, zainteresowani pracodawcy, osoby o wspólnych zainteresowaniach lub inne osoby z kuszącymi możliwościami kariery w celu nawiązania kontaktu i rozwijania relacji.

Z biegiem czasu i nawiązywania coraz bliższego kontaktu próbują oni uzyskać informacje o swoich celach, ich pracy i kontaktach. W niektórych przypadkach, obiecującym celom oferuje się opłacone w całości wyjazdy zagraniczne na spotkania lub prezentacje, podczas których są zmuszeni do przekazania dodatkowych informacji. Niektóre zagraniczne służby wywiadowcze, w tym te z Chin, robią to na masową skalę, docierając do tysięcy ludzi na całym świecie za pośrednictwem mediów społecznościowych w celu uzyskania potrzebnych informacji.  

Kto jeszcze może czuć zagrożenie?

Administracja państwowa to nie jedyny cel działań obcych wywiadów. Osoby z sektora prywatnego oraz społeczności akademickie i badawcze są również w ten sposób atakowane przez wrogie podmioty zagraniczne, które chcą zdobyć tajemnice handlowe, zastrzeżone dane oraz informacje na temat nowatorskich badań i technologii. Zagraniczne służby wywiadowcze chcą obrać za cel każdego, kto ma dostęp do potrzebnych informacji, niejawnych lub jawnych. Nie każda informacja jawna jest bowiem możliwa do podania publicznej wiadomości. Niejednokrotnie jej wrażliwość sprawia, że może być cenniejsza od wielu materiałów klauzulowanych.

Czy takie zagrożenie jest realne?

Materiał FBI brzmi trochę jak film sensacyjny, ale okazuje się, że faktycznie takie sytuacje dzieją się na porządku dziennym pracy służb wywiadowczych. W 2017 roku niemiecka agencja wywiadowcza Bundesamt fur Verfassungsschutz (BfV) opublikowała publiczny raport, w którym oskarżyła chińskie służby wywiadowcze o wykorzystywanie fałszywych profili na platformach mediów społecznościowych do atakowania ponad 10 000 obywateli Niemiec, w tym posłów do parlamentu, ministerstw i agencji rządowych przez okres dziewięciu miesięcy. Raport BfV zawierał zrzuty ekranu (poniżej) niektórych fałszywych profili używanych do celów rekrutacyjnych, które od tego czasu zostały zamknięte.

20200929 Raport BFV
Przykładowe fałszywe profile LinedIn wykorzystywane przez chińskie służby do rozpracowania administracji Niemiec.

Czy Polska może czuć zagrożenie?

Z pewnością tak, a gdyby dołożyć do tego jeszcze historię Piotra Niewiechowicza – stworzonego przez dziennikarzy fałszywego specjalisty ds. rynku ropy i gazu… Działając tylko za pośrednictwem konta na serwisie Twitter i skrzynki mailowej, fałszywy ekspert był w stanie zdobyć wrażliwe i niepubliczne informacje dotyczące jednej z najważniejszych inwestycji w historii Polski, opublikować kompletnie niemerytoryczny tekst, otworzyć sobie możliwość przekazania jednemu z liderów opozycji manipulacyjnych materiałów oraz nawiązać kontakty z wieloma przedstawicielami branży energetycznej. Cały wątek opisany tutaj.

Wzrost samoświadomości kluczem do sukcesu

Nagłaśnianie – wzorem FBI – podobnych sytuacji jest jednym z kluczowych etapów kształcenia w społeczeństwie świadomości istniejącego zagrożenia. Socjotechniczne zagrywki nie będą skuteczne, jeśli będziemy właściwie przygotowani.

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *