Każdy analityk źródeł otwartych biorąc na przysłowiową “tapetę” analizę strony internetowej powinien zdawać sobie sprawę, że najprawdopodobniej w czeluściach Internetu dostępne są także jej wersje archiwalne, które zawierają wiele interesujących informacji. W jakim celu i kiedy sprawdzamy wersje archiwalne stron? Przede wszystkim:
- KIEDY STRONA JUŻ NIE DZIAŁA
- KIEDY CHCEMY SIĘ DOWIEDZIEĆ JAK STRONA WYGLĄDAŁA W OKREŚLONYM CZASIE W PRZESZŁOŚCI
- KIEDY CHCEMY DOWIEDZIEĆ SIĘ WSZYSTKIEGO O OSOBACH/DANYCH DOTYCZĄCYCH DZIAŁALNOŚCI NA PRZESTRZENI LAT
Narzędzia gromadzące archiwalne wersje stron
W sieci dostępnych jest wiele stron internetowych i projektów zajmujących się archiwizowaniem Internetu. Ważne, że wszystkie najistotniejsze dostępne są w ramach jednego pluginu do przeglądarki Chrome – WEB ARCHIVES.

Po instalacji w momencie wyświetlania dowolnej strony internetowej możemy uruchomić plugin i sprawdzić wyniki w konkretnych narzędziach gromadzących archiwalne wersje stron.

Wśród wskazanych szczególnie warto zwrócić uwagę na Wayback Machine, który zawiera ogromną bazę danych zarchiwizowanych stron internetowych. Koniecznie warto pamiętać również o Archive.is, które jako jedyne oferuje archiwizację kont społecznościowych, np. na Twitterze! Przed rozpoczęciem takiej archiwizacji należy zgłosić zapotrzebowanie na stronie archive.is. Inaczej mówiąc – jeśli chcemy archiwizować aktywność konta społecznościowego Twitter to zgłaszamy je w archive.is i aplikacja zrobi to dla nas.
