Naciśnij “Enter” aby skoczyć do treści

Potęga wiedzy w archiwach Internetu z Web Archives

Każdy analityk źródeł otwartych biorąc na przysłowiową “tapetę” analizę strony internetowej powinien zdawać sobie sprawę, że najprawdopodobniej w czeluściach Internetu dostępne są także jej wersje archiwalne, które zawierają wiele interesujących informacji. W jakim celu i kiedy sprawdzamy wersje archiwalne stron? Przede wszystkim:

  • KIEDY STRONA JUŻ NIE DZIAŁA
  • KIEDY CHCEMY SIĘ DOWIEDZIEĆ JAK STRONA WYGLĄDAŁA W OKREŚLONYM CZASIE W PRZESZŁOŚCI
  • KIEDY CHCEMY DOWIEDZIEĆ SIĘ WSZYSTKIEGO O OSOBACH/DANYCH DOTYCZĄCYCH DZIAŁALNOŚCI NA PRZESTRZENI LAT

Narzędzia gromadzące archiwalne wersje stron

W sieci dostępnych jest wiele stron internetowych i projektów zajmujących się archiwizowaniem Internetu. Ważne, że wszystkie najistotniejsze dostępne są w ramach jednego pluginu do przeglądarki Chrome – WEB ARCHIVES.

Po instalacji w momencie wyświetlania dowolnej strony internetowej możemy uruchomić plugin i sprawdzić wyniki w konkretnych narzędziach gromadzących archiwalne wersje stron.

Wśród wskazanych szczególnie warto zwrócić uwagę na Wayback Machine, który zawiera ogromną bazę danych zarchiwizowanych stron internetowych. Koniecznie warto pamiętać również o Archive.is, które jako jedyne oferuje archiwizację kont społecznościowych, np. na Twitterze! Przed rozpoczęciem takiej archiwizacji należy zgłosić zapotrzebowanie na stronie archive.is. Inaczej mówiąc – jeśli chcemy archiwizować aktywność konta społecznościowego Twitter to zgłaszamy je w archive.is i aplikacja zrobi to dla nas.

ONET.PL z 2000 roku

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *