Instagram to bezapelacyjnie najpopularniejszy fotograficzny serwis społecznościowy na świecie. W kwietniu 2012 roku serwis został kupiony przez Facebook za około 1 mld USD (pracowało wówczas nad nim zaledwie 13 pracowników). Po pewnym czasie zmieniono regulamin – nowe przepisy wskazują na możliwość sprzedaży zdjęć użytkowników przedsiębiorstwom zewnętrznym. Ocenia się, że było to jedną z głównych przyczyn spadku liczby aktywnych użytkowników – o ile we wrześniu 2012 z aplikacji i strony internetowej korzystało około 100 mln użytkowników, to w styczniu 2013 było ich około 90 mln. Popularność Instagrama jednocześnie sprawia, że jest on bardzo dobrym źródeł do analizy OSINT. W artykule pokażemy Wam jak poradzić sobie z pobieraniem danych z serwisu Instagram w sposób automatyczny.

Krok pierwszy automatyzacji – instalacja Pythona

Definicyjnie Python to język programowania wysokiego poziomu ogólnego przeznaczenia, o rozbudowanym pakiecie bibliotek standardowych, którego ideą przewodnią jest czytelność i klarowność kodu źródłowego. Jego składnia cechuje się przejrzystością i zwięzłością. W praktyce musicie wiedzieć, że język ten jest wykorzystywany powszechnie przez analityków (nie tylko OSINT) do wszelkiego rodzaju automatyzacji, wizualizacji i pracy na ogromnych zbiorach danych. Dzisiejsza instalacja i opis narzędzia Instaloader będzie opisany w oparciu o system Windows (ponieważ – mimo wszystko – jest to najpopularniejszy system operacyjny). W pierwszej kolejności należy odwiedzić stronę PYTHON.ORG i pobrać pakiet instalacyjny Pythona w najnowszej wersji.

UWAGA! Sama instalacja jest szybka i bezproblemowa, ale żeby sobie odjąć pracy i ewentualnych błędów warto na początku instalatora zaznaczyć opcję ADD PYTHON 3.9 TO PATH!

Instalujemy skrypt Instaloader

Kolejnym krokiem naszej zabawy jest instalacja Instaloadera. W tym celu należy odpalić Windows PowerShell, w którym wpisujemy polecenie

pip3 install instaloader

Po wpisaniu polecenia w PowerShell uruchomi się instalator skryptu:

GOTOWE! 🙂

Automatyzujemy pobieranie danych z portalu Instagram

No i teraz zabawa! Strona projektu Instaloader znajduje się pod tym adresem. Tam znajdziemy polecenia, które możemy wpisywać w Windows PowerShell i uruchamiać odpowiednie elementy programu. Przykładowo aby pobrać zdjęcia wybranego profilu należy wpisać następujące polecenie:

instaloader USERNAME

W miejscu USERNAME oczywiście podajemy wybrany username użytkownika Instagram, np. osint.techniques dla konta Instagram Michaela Bazzela. Tak wygląda praca programu:

Widzimy, że aplikacja pobiera z portalu Instagram w sposób automatyczny ID użytkownika, zdjęcie profilowe oraz całą aktywność konta – łącznie z filmami. Ważne jest to, że zapisuje także w oddzielnych plikach opis do zdjęć (!). Efekty pracy aplikacji możemy znaleźć na dysku C w katalogu użytkownika:

TYYYLE wiedzy, a tylko jedno polecenie w Windows PowerShell! 🙂

Inne ciekawe możliwości wykorzystania Instaloader

Poza pobieraniem treści na profilu skrypt potrafi także m.in.:

STORIES UŻYTKOWNIKA:

instaloader USERNAME --stories

ZDJĘCIA, NA KTÓRYCH UŻYTKOWNIK ZOSTAŁ OZNACZONY:

instaloader USERNAME --tagged

KOMENTARZE I GEOTAGI DO ZDJĘĆ:

instaloader USERNAME --comments --geotags

ZDJĘCIA Z WYBRANEGO CZASU:

instaloader --post-filter="date_utc <= datetime(2018, 5, 31)" target

ZDJĘCIA POLUBIONE PRZEZ UŻYTKOWNIKA:

instaloader --login=USERNAME --post-filter=viewer_has_liked :feed

ZDJĘCIA POLUBIONE PRZEZ ODPOWIEDNIĄ ILOŚĆ UŻYTKOWNIKÓW:

instaloader --login=USERNAME --post-filter="likes>100 or viewer_has_liked" profile

Więcej szczegółów dostępnych pod tym linkiem! 🙂

MIŁEJ ZABAWY!