Naciśnij “Enter” aby skoczyć do treści

Facebook inaczej? Jak przeglądać Fejsa podczas analiz OSINT

Użytkowniku! Jeśli posiadasz konto na portalu Facebook, to najprawdopodobniej najczęściej przeglądasz treści udostępniane przez światową społeczność poprzez dostęp w swoim smartfonie. Czy wiesz, że portal można wyświetlać w innych widokach, a każdy z nich może być cenny dla analityka OSINT? Dziś kilka słów na ten temat!

Facebook klasycznie

Na początek to co dobrze znamy – wersja na komputery osobiste, to po prostu klasyczna strona Facebooka – tak jak zaplanował to Mark Zuckerberg. Większość z nas jednak statystycznie dostęp do Fejsa uzyskuje najczęściej za pośrednictwem smartfona.

Widok z telefonu iPhone
Widok z komputera osobistego

Ale czy istnieje możliwość wyświetlania wersji mobilnej korzystając z komputera osobistego? Co taka wersja daje? 🙂

Facebook Mobile na komputerze

Oczywiście istnieje taka możliwość. W zasadzie jeśli chcemy przełączyć się na mobile to możemy zmienić user-agent przeglądarki (pisaliśmy o tym tutaj). Jeśli jednak nie chcemy bawić się z user-agentem, wystarczy, że zamiast klasycznego adresu www.facebook.com w przeglądarkę wpiszemy m.facebook.com!

Widok wersji mobile na komputerze

Co daje nam wersja mobile? przede wszystkim upraszcza sam interfejs i pozwala na lepsze działanie scraperów danych, które pobierają informację z Facebooka i zapisują w sposób ustrukturalizowany.

Najlepszy widok dla analityka OSINT? FACEBOOK MBASIC!

Zdecydowanie najlepszym rozwiązaniem dla analityków podczas pobierania danych z Facebooka jest korzystanie z wersji MBASIC. Aby ją uruchomić wystarczy zamiast www.facebook.com w przeglądarkę wpisać mbasic.facebook.com! Wersja MBASIC czyści niepotrzebne skrypty, animacje, infinite scroll na stronach ze znajomymi zamienia na przycisk “POKAŻ WIĘCEJ”. Dalej ogranicza nas już wyłącznie analityczna wyobraźnia! 🙂 Bawcie się dobrze!

Widok MBASIC w przeglądarce

PS: też czekacie na nowego Wiedźmina? 🙂

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *