Użytkowniku! Jeśli posiadasz konto na portalu Facebook, to najprawdopodobniej najczęściej przeglądasz treści udostępniane przez światową społeczność poprzez dostęp w swoim smartfonie. Czy wiesz, że portal można wyświetlać w innych widokach, a każdy z nich może być cenny dla analityka OSINT? Dziś kilka słów na ten temat!

Facebook klasycznie

Na początek to co dobrze znamy – wersja na komputery osobiste, to po prostu klasyczna strona Facebooka – tak jak zaplanował to Mark Zuckerberg. Większość z nas jednak statystycznie dostęp do Fejsa uzyskuje najczęściej za pośrednictwem smartfona.

Widok z telefonu iPhone
Widok z komputera osobistego

Ale czy istnieje możliwość wyświetlania wersji mobilnej korzystając z komputera osobistego? Co taka wersja daje? 🙂

Facebook Mobile na komputerze

Oczywiście istnieje taka możliwość. W zasadzie jeśli chcemy przełączyć się na mobile to możemy zmienić user-agent przeglądarki (pisaliśmy o tym tutaj). Jeśli jednak nie chcemy bawić się z user-agentem, wystarczy, że zamiast klasycznego adresu www.facebook.com w przeglądarkę wpiszemy m.facebook.com!

Widok wersji mobile na komputerze

Co daje nam wersja mobile? przede wszystkim upraszcza sam interfejs i pozwala na lepsze działanie scraperów danych, które pobierają informację z Facebooka i zapisują w sposób ustrukturalizowany.

Najlepszy widok dla analityka OSINT? FACEBOOK MBASIC!

Zdecydowanie najlepszym rozwiązaniem dla analityków podczas pobierania danych z Facebooka jest korzystanie z wersji MBASIC. Aby ją uruchomić wystarczy zamiast www.facebook.com w przeglądarkę wpisać mbasic.facebook.com! Wersja MBASIC czyści niepotrzebne skrypty, animacje, infinite scroll na stronach ze znajomymi zamienia na przycisk “POKAŻ WIĘCEJ”. Dalej ogranicza nas już wyłącznie analityczna wyobraźnia! 🙂 Bawcie się dobrze!

Widok MBASIC w przeglądarce

PS: też czekacie na nowego Wiedźmina? 🙂