Były szef MI6 przyznał, że „nie widzi scenariusza”, w którym Władimir Putin ustąpi wobec swoich zamiarów związanych z Ukrainą. Sir Alex Younger, który pełnił funkcję szefa brytyjskiego MI6 w latach 2014-2020, powiedział programowi BBC Today, że rosyjski prezydent „gra w pokera, a nie w szachy”, aby stworzyć dla siebie opcje. Zaznaczył, że aktualne warunki geopolityczne, które Putin stworzył sprawiają, że nie widać scenariusza wycofania, który jednoczenie satysfakcjonowałby prezydenta FR.

Komentarz: widoczna aktualnie sytuacja geopolityczna to klasyczny przykład spirali zbrojeń – zjawiska, którego genezą jest dozbrajanie się jednego aktora międzynarodowego skutkujące niepewnością i wzrostem napięć u innych. W efekcie pozostali także zaczynają się dozbrajać – prowokując do dalszej mobilizacji inicjatora.

BBC Today, TWITTER

https://twitter.com/PrawaStronaa/status/1486006604805951488?s=20

Wideokonferencja prezydenta USA Joe Bidena z udziałem prezydenta Andrzeja Dudy i przywódców europejskich krajów (Niemiec, Francji, Włoch i Wielkiej Brytanii) oraz przedstawicielami Unii Europejskiej i NATO zakończyła się po 80 minutach rozmów. Taką informację podał w poniedziałek wieczorem Biały Dom. Prezydent Andrzej Duda zapowiedział, że po międzynarodowych konsultacjach ws. sytuacji Ukrainy zwoła Radę Bezpieczeństwa Narodowego.

Komentarz: Zgodnie z Art. 135 Konstytucji Rzeczypospolitej Polskiej z dnia 2 kwietnia 1997 r. Rada Bezpieczeństwa Narodowego jest organem doradczym Prezydenta Rzeczypospolitej w zakresie wewnętrznego i zewnętrznego bezpieczeństwa Państwa.

PAP, TWITTER
https://twitter.com/nowePSL/status/1485185763612504069?s=20

Rosyjscy najemnicy w Donbasie od początku dnia pięciokrotnie naruszyli zawieszenie broni, w wyniku czego dwóch ukraińskich żołnierzy zostało rannych – podało centrum prasowe sztabu Operacji Połączonych Sił Zbrojnych.

interfax.com.ua