W niedzielę Departament Stanu polecił rodzinom całego personelu amerykańskiego ambasady USA na Ukrainie opuszczenie kraju w obliczu zwiększonych obaw przed rosyjską inwazją.

Prezydent USA Joe Biden rozważa wysłanie do krajów wschodniej flanki NATO dodatkowych 1-5 tys. żołnierzy w reakcji na koncentrację rosyjskich sił na Białorusi.

Na poczynaniach Amerykanów cieniem kładą się problemy wizerunkowe Joe Bidena. Prezydent USA ma najgorsze notowania od początku swojej kadencji. Ocenia go źle ponad 53 proc. Amerykanów, dobrze tylko 42 proc.

MSZ Ukrainy ocenia te decyzje jako przedwczesne.

WNP.PL, TWITTER

Głównodowodzący ukraińskich Operacji Zjednoczonych Sił Ołeksandr Pawluk w rozmowie z brytyjskim The Sunday Times potwierdził, że największe ryzyko rozpoczęcia rosyjskiej operacji wojskowej przeciw Ukrainie nastąpi po 20 lutego. Z uwagi na kończące się w tym czasie igrzyska olimpijskie w Pekinie. Zdaniem Pawluka możliwy jest atak z kilku kierunków w celu zajęcia wschodniej Ukrainy. Najbardziej realistyczne jest rozpoczęcie działań zaczepnych w Donbasie.

BELSAT.EU, TWITTER
https://twitter.com/elizifferblatt/status/1485632099382136841?s=20

Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski zwołuje w poniedziałek 24 stycznia posiedzenie Rady Bezpieczeństwa Narodowego i Obrony Ukrainy. Spotkanie poświęcone będzie środkom zapewniającym bezpieczeństwo narodowe przed zagrożeniami wewnętrznymi i zewnętrznymi, aktualnym stanem gospodarki, energetyce, zwalczaniu pandemii koronawirusa i nie tylko.

TWITTER