Google Trends to darmowe narzędzie oferowane przez Google, które pozwala na śledzenie popularności haseł i fraz w wyszukiwaniach na całym świecie. Można go wykorzystać w analizie OSINT do pozyskania informacji na temat trendów i popularności w danej dziedzinie lub temacie.

Aby skorzystać z Google Trends należy:

  1. Wybierz temat lub frazę, która Cię interesuje. Może to być nazwa firmy, produktu, wydarzenia, tematu społecznego itp.
  2. Przejdź na stronę Google Trends (https://trends.google.com/trends/).
  3. Wyszukaj swoją frazę lub temat w polu wyszukiwania. Możesz wybrać również określony kraj, okres czasu i kategorię, aby uzyskać bardziej szczegółowe wyniki.
  4. Analizuj wykresy i dane, które wyświetlają się na ekranie. Google Trends pokaże Ci, jak popularna jest Twoja fraza w danym czasie i miejscu oraz pokaże pokrewne hasła, które są często wyszukiwane w tym samym kontekście. Warto dodać, że Google Trends pozwala porównywać ze sobą różne frazy!
  5. Wykorzystaj uzyskane informacje w swojej analizie OSINT. Możesz np. użyć wyniki Google Trends do identyfikacji trendów w danej branży, do określenia powszechnych opinii lub do identyfikacji okresów wzmożonej aktywności lub zainteresowania w danym temacie.

Warto pamiętać, że Google Trends to narzędzie oparte na wyszukiwaniach internetowych, co oznacza, że dane są subiektywne i zależą od preferencji użytkowników w danym kraju i okresie czasu. Jednak mimo to, Google Trends może być przydatnym narzędziem do analizy trendów i popularności w czasie rzeczywistym.